Wiele urządzeń zasilanych energią elektryczną nie czerpie jej wprost z gniazdka sieciowego. Takie urządzenia potrzebują innego rozwiązania. To akumulatory, które magazynują prąd. Akumulatorki niklowo kadmowe są bardzo popularnym sposobem pozyskiwania energii w urządzeniach przenośnych.
Co warto wiedzieć o akumulatorkach niklowo-kadmowych?
Ten rodzaj akumulatora zbudowany jest z elektrody i anody. Elektrodą w akumulatorku niklowo-kadmowym jest zasadowy tlenek niklu. Z kolei anodą, metaliczny kadm.Akumulatorki niklowo kadmowe stosowane są w wielu przenośnych urządzeniach. Odnaleźć je można w modelach zdalnie sterowanych, krótkofalówkach, urządzeniach medycznych czy elektronarzędziach.
Jakie zalety posiadają akumulatory niklowo-kadmowe?
Ten rodzaj akumulatorów jest dobrze opracowana technologią. Choć powstają nowsze i wydajniejsze typy akumulatorów, nic nie wskazuje, aby niklowo-kadmowe miałyby przestać być używane.Zaletą tych akumulatorów jest ich możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur, od −20 °C do +50 °C. A krótkotrwale nawet przy −50°C do +70°C.Akumulatorki niklowo kadmowe są bardzo odporne na wstrząsy i drgania. Ich instalacja jest stosunkowo tania i łatwa. Nie wymaga skomplikowanych czynności i bardzo szerokiej wiedzy nt. elektryczności czy jej magazynowania.
Wady akumulatorów niklowo-kadmowych
Najczęściej wskazywana wadą jest tzw. efekt pamięciowy. Prawidłowe obchodzenie się z akumulatorem pozwala na długie użytkowanie. Należy pamiętać, że akumulatorki niklowo kadmowe powinno się wyczerpywać do końca i ładować do pełna. To wydłuża ich żywotność.