W dzisiejszych czasach prawie każdemu zależy na ładnym i estetycznym wyglądzie. Niestety jednak istnieje wiele chorób skóry, które w tym przeszkadzają. Jedną z nich jest trądzik. W tym tekście wyjaśnimy, czym jest trądzik, dlaczego powstaje oraz, jak się go pozbyć.
Czym jest trądzik?
Trądzik jest to przewlekłe schorzenie skóry. Występuje ono u około 70% społeczeństwa. Takie zmiany skórne występują w postaci łojotoku, zaskórników, grudek oraz krost na twarzy, plecach czy klatce piersiowej. Należy podkreślić fakt, że trądzik nie występuje tylko podczas dojrzewania – spotyka on również osoby po 25 roku życia, zarówno kobiety jak i mężczyzn.
Jakie są przyczyny powstawania trądziku?
Trądzik powstaje, gdy zaczyna występować wzmożona produkcja wydzieliny gruczołów łojowych w połączeniu z rogowaceniem naskórka. Czynnikami, które przyczyniają się do powstawania trądziku są:
1. stres,
2. nieodpowiednia pielęgnacją lub całkowity jej brak,
3. rozregulowana gospodarka hormonalna,
4. niezdrowa dieta,
5. zażywanie leków, na przykład: antydepresantów,
6. genetyka,
7. nadmierne opalanie.
Jak można pozbyć się trądziku?
Dermatolodzy uważają, że trądzik powinien być leczony przyczynowo. Ważne jest również indywidualne podejście – to, co pomaga jednym osobą, niekoniecznie musi innym. Może również zdarzyć się, że wystąpi potrzeba połączenia kilku metod leczenia. Leczenie trądziku polega głównie na zmianie diety na zdrowszą oraz na wprowadzeniu odpowiedniej pielęgnacji w połączeniu z farmakologią. Wiele osób jednak zmaga się z trądzikiem miejscowym – w takim przypadku możliwe, że leczenie będzie opierało się tylko na używaniu maści z antybiotykiem. Natomiast osoby zmagające się z ciężkim trądzikiem będą musiały jednocześnie trzymać dietę, dbać o pielęgnacje twarzy, stosować maści oraz leki doustne. Dermatolodzy bardzo często przepisują retinoid lub izotretynę. Są to leki, które podaje się doustnie. Sprawiają one, że komórki naskórka zostają intensywnie złuszczane oraz zmniejsza się nagromadzenie łoju w mieszkach włosowych. Leczenie tymi substancjami daje około 85% skuteczności. Terapia retinoidami nie należy do najłatwiejszych – wymaga systematyczności, trwa kilka miesięcy i musi być prowadzona pod stałą opieką dermatologa. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wcześniej wspomniana izotretynoina może uszkodzić płód. Oznacza to, że podczas jej stosowania zarówno mężczyźni, jak i kobiety muszą się zabezpieczać. Odwiedź stronę: https://shar-pol.pl/zabieg/leczenie-tradzika/, aby dowiedzieć się więcej na temat leczenia trądziku.