Energooszczędny dom prefabrykowany – dlaczego warto się na niego zdecydować
Domy prefabrykowane mają wiele zalet w porównaniu z tymi wnoszonymi metodami tradycyjnymi, a jeżeli dodać do tego szczególne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne, które pozwalają na znaczne ograniczenie zużycia energii, a więc kosztów utrzymania domu, otrzymamy naprawdę interesującą inwestycję. Czym są prefabrykowane domy energooszczędne?
Zalety domów prefabrykowanych
Domy prefabrykowane są składane na placu budowy z gotowych elementów – ścian wewnętrznych i zewnętrznych, stropów międzykondygnacyjnych i więźby dachowej. Wszystkie części są wykonywane w bezpiecznych warunkach hali produkcyjnej, dzięki czemu powstają szybko i są starannie wykończone.
Wzniesienie domu prefabrykowanego nie jest uzależnione od warunków pogodowych, a przede wszystkim jest aż niewiarygodnie szybkie. Po zatwierdzeniu projektu, elementy domu średniej wielkości powstają w ciągu kilku do kilkunastu dni, a montaż na placu budowy to zaledwie kilkanaście godzin.
Jak stworzyć energooszczędny dom?
Domy prefabrykowane mają jeszcze jedną zaletę. Z łatwością można w nich zastosować technologie pozwalające na stworzenie domu energooszczędnego, a więc przyjaznego dla środowiska i dla budżetu mieszkańców. Dom energooszczędny to długofalowa inwestycja.
Zaprojektowanie i wzniesienie domu energooszczędnego wymaga wzięcia pod uwagę takich czynników, jak maksymalnie uproszczona bryła budowli, odpowiednia orientacja budynku względem stron świata czy właściwe wykorzystanie przeszkleń. Dom energooszczędny musi być równie bardzo szczelny i mieć dobrą izolację termiczną – ma to na celu zapobieganie niepotrzebnej utracie ciepła.
Przykładowa analiza zużycia energii
Na stronie internetowej https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/ znajduje się dokładna analiza zużycia energii na przykładzie konkretnego domu energooszczędnego, wraz z opisem zastosowanych rozwiązań. W przedstawionym przykładzie mamy średniej wielkości dom o niekorzystnym ulokowaniu geograficznym.
Z wyliczeń wynika, że dom energooszczędny wykorzystuje rocznie około 80 kWh/m2. Warto porównać to z szacunkowym zużyciem energii domu budowanego metodami tradycyjnymi – 160 kWh/m2.