W motoryzacji nic nie jest „wieczne” – nawet najlepsze części samochodowe. Wraz z przejechanymi kilometrami, niezależnie od stylu jazdy kierowcy, poszczególne komponenty ustawicznie zużywają się, co finalnie wiedzie do konieczności ich wymiany. Jak poznać czy części, które chcemy kupić, są wysokiej klasy?
Tanio nie zawsze oznacza bezpiecznie
Kupując części samochodowe większość z klientów kieruje się ceną i marką. O ile kryterium ceny jest całkowicie zrozumiałe, tak markowość bywa dyskusyjna. Jeśli planujemy dokonanie przeglądu i ewentualnej naprawy u autoryzowanego dystrybutora danej marki, możemy liczyć na to, że części sygnowane logo BMW czy Mercedesa będą najwyższej jakości. Jeśli jednak chcemy zakupić je w Internecie pojawia się ryzyko nabycia podróbki. Niejednokrotnie okazuje się, że kupienie zamiennika, który pochodzi od renomowanej firmy produkującej tego typu części, jest bardziej bezpieczne i efektywne od kupienia części nieznanego pochodzenia z logo producenta auta. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Czerwone światło powinna zapalić podejrzanie tania cena interesującej nas części. Nowa, markowa część samochodowa w cenie niemal o połowę niższej niż w ASO? Takie rzeczy dzieją się raczej tylko w bajkach lub w „przydomowych” chińskich manufakturach.
OE, OEM i OEQ
Podrobione części zamienne udające markowe oryginały nie są bezpieczne w eksploatacji – zostały wykonane z gorszej jakości materiałów i często nie są prawidłowo spasowane. Mogą szybciej się zużywać lub nie wytrzymywać eksploatacji i po prostu rozpadać. To z kolei grozi kosztowną w naprawie awarią lub, co gorsze, wypadkiem.
Producenci części samochodowych na mocy regulacji unijnych są zobowiązani do przestrzegania dyrektywy GVO, która została znowelizowana w roku 2010. Dzięki niej właściciel samochodu może poznać produkty wysokiej jakości i zdecydować, czy chce zainstalować w swym samochodzie część sygnowaną przez producenta czy tańszy zamiennik o standardzie porównywalnej jakości, nie tracąc przy tym gwarancji na samochód. Oznaczenia wprowadzone na mocy GVO to: OE (w Polsce O) znamionujące oryginalne części zamienne sygnowane logo producenta samochodu, OEM (w Polsce Q) części zamienne o jakości oryginałów, które stosuje się do montażu danego auta (zamiast logo marki samochodowej mają one logo producenta tych części) oraz OEQ (w Polsce P), które noszą części zamienne o porównywalnej jakości do oryginału, lecz wytwarzane przez firmę, która nie jest dostawcą części w montażu fabrycznym.
Największą popularnością cieszą się części samochodowe z grupy OEM. Są one nawet o 30-40 proc. tańsze w porównaniu do OE, a zostały wyprodukowane zgodnie z najwyższym standardem i specyfikacją producenta auta. Zaufać można również zamiennikom OEQ, które również testowane są w laboratoriach i wykonane z wysokiej klasy certyfikowanych materiałów.
Jeśli jesteśmy totalnymi laikami w temacie części samochodowych lepiej zdajmy się na ekspertów. Bez wątpienia są nimi mechanicy samochodowi. Coraz więcej z nich korzysta z platformy https://woopauto.com/, która umożliwia szybki i bezpieczny kontakt producentów części zamiennych, sprzedawców i mechaników. Wszystkie strony korzystające z tego innowacyjnego rozwiązania czerpią korzyści. Producenci i sprzedawcy odkrywają nowe rynki zbytu, a mechanicy uzyskują gwarancję zakupu wysokiej jakości części samochodowych w najlepszych cenach ze sprawną dostawą, co przekłada się realnie na skrócenie czasu naprawy pojazdów.