Widok świnki-skarbonki kojarzy się raczej z dziećmi, które zbierają do niej otrzymane od rodziców albo dziadków pieniądze i odkładają je na zakup zabawek albo słodyczy. Jednak zarówno fenomen, jak i skuteczność takiej formy oszczędzania sprawiły, że jest ona polecana przez ekspertów również dorosłym ludziom. Zwłaszcza tym z własnymi rodzinami i problemem braku wewnętrznego zaparcia, aby regularnie odkładać pieniądze. Znajdująca się na widoku skarbonka działa motywująco i sprawia, że oszczędzanie jest nieco łatwiejsze. A przy tym znacznie zabawniejsze, niż trzymanie otwartego konta oszczędnościowego.
Popularne formy oszczędzania
Odkładać pieniądze można na dziesiątki różnych sposobów, począwszy od wspomnianego wyżej konta, a skończywszy na śwince-skarbonce. Ale między tymi dwiema skrajnościami są jeszcze inne formy zabezpieczania swojej finansowej przyszłości. Pieniądze można odłożyć na przykład na krótkoterminową lokatę, dzięki czemu mamy pewność, że ich w tym czasie nie wydamy, a z drugiej strony nasze finanse zwiększą się o kilka albo kilkanaście złotych. Można również zainwestować gotówkę w pakiety akcji albo wykupić obligacje państwowe, które dają gwarancję zysku i są całkowicie bezpieczną formą lokowania pieniędzy. Warto też pomyśleć nad mniej oficjalnymi, ale za to bardzo praktycznymi sposobami – np. z każdej wypłaty odkładać określoną sumę i trzymać ją albo na osobnym koncie, albo od razu wypłacać i trzymać w bezpiecznym miejscu w domu, aby przypadkowo nie wydać jej podczas internetowych zakupów lub płatności kartą. Ciekawym pomysłem są oferowane przez niektóre banki funkcje odkładania gotówki przy każdorazowym wydatku. Przykładowo kupując coś w sklepie i płacąc za zakupy 50zł – 10% tej ceny jest automatycznie dodatkowo pobierane z konta i „zamrażane” jako oszczędności, których nie można już przypadkowo wydać do chwili bezpośredniej dyspozycji wypłaty.
Oszczędzanie bezgotówkowe
Nie wolno zapominać o tym, że odkładanie pieniędzy to jedynie finansowy objaw dbałości o domowy budżet. Równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest oszczędzanie bezgotówkowe, czyli nie-finansowe, polegające na prowadzeniu takiego trybu życia, aby koszty codziennego i miesięcznego utrzymania były jak najmniejsze. W praktyce oznacza to na przykład korzystanie z promocyjnych ofert w sklepach, zamiast przepłacania, oszczędzanie wody, prądu czy gazu podczas codziennego użytkowania, zainwestowanie w ekologiczne ogrzewanie domu, ekologiczne pompy ciepła czy ocieplenie budynku i uchronienie go przed utratą ciepła. Chociaż na pierwszy rzut oka takie inwestycje mogą wydawać się bezcelowe i kosztowne, to zwrot zainwestowanych pieniędzy jest bardzo szybki, a my nie tylko zyskujemy w kolejnych latach spore oszczędności, ale również korzystamy z ekologicznych i bezpiecznych dla środowiska systemów grzewczych albo wodno-kanalizacyjnych.