Wybranie dobrego oprogramowania ERP dla firm to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby skupić się na jego prawidłowym wdrożeniu. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że wdrożenie nowego oprogramowania ERP wymaga nie tylko nakładów finansowych, ale również odpowiednich nakładów czasowych.
Implementacja systemu ERP – o czym należy pamiętać?
Prawidłowo wdrożone oprogramowanie ERP dla firm pozwala na pełną optymalizację wszystkich kluczowych procesów w naszej organizacji. Tylko po dobrze przemyślanej implementacji będzie można liczyć na znaczne zwiększenie efektywności pracy.
Przed wdrożeniem nowego oprogramowania ERP warto dokładnie przestudiować poszczególne procesy biznesowe w firmie. Skupić należy się nie tylko na słabych, ale również na mocnych stronach. Jeżeli nie mamy czasu na samodzielne przeprowadzenie analizy to warto skorzystać z pomocy zewnętrznych firm., które specjalizują się właśnie we wdrażaniu systemów ERP.
Jak w rzeczywistości wygląda analiza przedwdrożeniowa?
Głównym zadaniem analizy przedwdrożeniowej jest oczywiście wyznaczenie najważniejszych celów biznesowych naszej firmy. Wiele nowoczesnych firm decyduje się na wdrożenie nowego systemu ERP w celu przyśpieszenia przekazywania danych, czy też w celu poprawienia poszczególnych procesów produkcji.
W przypadku dużych firm dokumenty zawierające analizę przedwdrożeniową mogą zajmować nawet kilkadziesiąt stron. Dzięki szczegółowej analizie dowiemy się również, ile w rzeczywistości trwać będzie wdrożenie nowego oprogramowania ERP.
Przydatne porady dotyczące wdrożenia oprogramowania ERP w firmie
Jeżeli wdrażamy nowe oprogramowanie ERP dla firm to warto powołać zespół, który odpowiadać będzie za cały proces wdrożenia. Bardzo ważne jest także to, aby zorganizować szkolenia dla pracowników, którzy na co dzień korzystać będą z ERP.
Po wdrożeniu systemu ERP warto na bieżąco analizować aktualne potrzeby firmy i pracowników. W ten sposób możliwe będzie dostosowanie oprogramowania ERP do naszego biznesu i nowych potrzeb organizacji. Na samym końcu należy wspomnieć o tym, aby poświęcić nieco czasu na testy. W dużej mierze to właśnie dzięki stałemu monitorowaniu nowego systemu całkowicie wyeliminujemy nawet najdrobniejsze usterki.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z BPSC