Drewniane podłogi z desek lub parkietu wymagają regularnych zabiegów konserwacyjnych. Aby wyglądały lśniąco i ładnie prezentowały się, należy polerować je co 2-4 miesiące przestrzegając pewnych zasad i techniki.
Jak otrzymać drewnianą podłogę w dobrej kondycji?
Podłogi z naturalnego drewna nadają pomieszczeniu wyjątkowej aury. Pielęgnacja podłóg drewnianych wymaga jednak umiejętności i pewnej wiedzy. Niezwykle pomocne w pielęgnacji podłóg są pasta i Nabłyszczacz do podłóg, które wypełniają rysy i chronią lakier przed uszkodzeniami i agresywnymi środkami używanymi do czyszczenia. Drewno bez powłoki ochronnej jest materiałem wyjątkowo wrażliwym. Nowe deski lub parkiety szybko tracą swój wygląd, jeśli nie są regularnie czyszczone. Zanim naniesiemy na podłogę pasty i środki nabłyszczające musimy przygotować odpowiednio drewno do nabłyszczania.
Oczyść drewnianą podłogę z kurzu i brudu
W pierwszej kolejności dokładnie oczyszczamy podłogę, aby usunąć kurz i brud. Zamiatamy i odkurzamy, a następnie przecieramy dostępnym w handlu środkiem do czyszczenia podłóg drewnianych lub roztworem, na który składa się ćwierć szklanki mydła do naczyń i 4 litry ciepłej wody. Staramy się usunąć wszelkie uporczywe zabrudzenia. Na koniec czyścimy podłogę zwilżonym tylko samą wodą mopem, aby usunąć wszelkie pozostałości środka czyszczącego i detergentów. Na koniec suszymy miękkim, czystym ręcznikiem. Po tym zabiegu możemy przystąpić do nabłyszczania drewna.
Polerowanie drewnianej podłogi na wysoki połysk
Nanoszenie nabłyszczacza zaczynamy zawsze w najdalszym kącie pomieszczenia, pamiętając o drodze do wyjścia. Wylewamy niewielką ilość nabłyszczacza do podłóg w kształcie litery S na podłogę. Używając płaskiego mopa, nanosimy preparat w przód zgodnie z ułożeniem słojów drewna. Pracujemy na małych obszarach o szerokości od 1 do 1,5 metra w każdym kierunku, aby lepiej kontrolować ilość nakładanego nabłyszczacza. Specyfik nakładamy cienkimi warstwami, gdyż wysychają one szybciej i od razu widać efekt naszej pracy.